CENTRUM MEDYCZNE ŻYWIECKA 44

Stopy – dbajmy o nie cały rok!

 In Blog

Jesień…. Nie zapominajmy o naszych stopach!!!

Kiedy zaczynamy chować do szafy klapki i sandałki, a na naszych stopach zaczynają gościć skarpety i pełne buty, zapominamy o porządnej pielęgnacji. Jesień to idealny czas aby przygotować stopy do następnego lata nie tylko po to by były piękne, ale przede wszystkim aby były ZDROWE.
Należy pamiętać że paznokcie u stóp rosną zdecydowanie dłużej niż u rąk. Całkowity odrost trwa ok 12-18 miesięcy. Jeśli chcemy odnowić paznokcie i stopy – powinniśmy zacząć działać już jesienią. Jest to ważne w szczególności gdy walczymy z poniższymi problemami:

1. Suchość stóp i pękające pięty
Skóra stóp znacznie różni się o tej na innych częściach ciała, Jest ona znacznie grubsza. Wraz z wiekiem w wyniku nacisku ciężaru ciała staje się ona coraz grubsza i proces jej rogowacenia zwiększa się, Dlatego bardzo ważne jest systematycznie jej złuszczanie. Stopy są pozbawione gruczołów łojowych. Skóra nie natłuszczona robi się twarda i sucha mogą powstawać rozpadliny na piętach, które nie oczyszczane mogą być przyczyną nadkażeń.

2. Wrastające paznokcie
Bolesny problem najczęściej dotykający osoby aktywne np. sportowców oraz osoby z nadwagą. Na samym początku ból jest delikatny i sprawia mały dyskomfort podczas noszenia wąskich butów w fazie późniejszej ból sprawia noszenie butów, które wcześniej nie sprawiały problemów. Paznokcie mogą wrastać po urazach, nieprawidłowym ich obcinaniu, noszeniu ciasnych butów.
Z problemem wrastających paznokci najlepiej zacząć działać jesienią Stopy praktycznie przez cały dzień są ukryta w butach, więc nie będzie widać metod korekcji, a do kolejnego lata paznokieć zdąży odrosnąć.

3. Grzybica paznokci.
Z grzybicą mamy do czynienia kiedy skóra na naszych stopach swędzi piecze i łuszczy się. Paznokcie staja się kruche i zmieniają swój kolor. Zarazić się może każdy, ale najbardziej narażone są osoby chore na cukrzycę oraz te z niewydolnością krążenia. Do powstania grzybicy może przyczyniać się też noszenie ciasnych, nieprzewiewnych butów i nadmierna potliwość.

Kiedy na dworze chłód, nie zapominajmy o systematycznej pielęgnacji stóp. Jeśli w środku zimy zdarzy się okazja do niespodziewanego wyjazdu w ciepłe kraje, będziemy do tego przygotowani :). Pamiętajmy też, że kuracja paznokci i skóry będzie krótka i szybka jeśli problem zaczniemy zwalczać na jego początkowym etapie.

 

Autor: lic. Kinga Nieć-Mordarska, kosmetolog – podolog