CENTRUM MEDYCZNE ŻYWIECKA 44

Nadpotliwość – problem, z którym możesz sobie poradzić!

 In Blog

Nadpotliwość jest problemem, z którym często przychodzą klienci również do gabinetu podologicznego. Aby zrozumieć czym jest nadmierna potliwość należy poznać mechanizm wytwarzania potu przez nasz organizm.

Wytwarzanie potu przez gruczoły potowe jest naturalną reakcją organizmu w momencie zwiększenia ciepłoty ciała. Bez wydzielania potu czyli właściwej termoregulacji organizm człowieka nie funkcjonowałby prawidłowo. Każdy z nas posiada ok. 4 milionów gruczołów potowych, dzięki którym w ciągu dnia organizm produkuje ok 800 ml potu. W skład potu wchodzi aż ok. 99% wody, pozostały 1% to chlorki, kwas moczowy, amoniak, mocznik i tłuszcz. Za problematyczny zapach potu, który bywa często krępujący odpowiadają bakterie bytujące na skórze, których zadaniem jest kompensacja wydzieliny. Na ogół sam pot jest właściwie bezwonny. Na skład potu wpływają czynniki hormonalne, przyjmowane leki i dieta.

Czynniki mające wpływ na nadmierną potliwość to przede wszystkim:

  • otyłość i nadwaga
  • menopauza
  • stany napięcia nerwowego
  • zwiększony wysiłek fizyczny
  • choroby np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, nowotwory, gruźlica

Sposoby na nadpotliwość.

Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej higieny ciała. Bakterie które żyją na naszej skórze są odpowiedzialne za brzydki zapach rozkładającego się potu.

Bardzo często sama higiena oraz stosowanie przewiewnych ubrań i butów nie wystarcza. Wtedy z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju antyperspiranty i blokery potu. Można stosować również napary i płukanki z szałwii, kory dębu lub rumianku.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia nadpotliwości jest ostrzyknięcie pach, stóp czy dłoni toksyną botulinową. Po wstrzyknięciu pod skórę toksyny dochodzi do zablokowania nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. Blokada ta utrzymuje się ok 6 miesięcy. Po tym czasie gotowe są nowe zakończenia nerwowe, które zastępują te zablokowane wcześniej.

 

Autor: lic. Kinga Nieć-Mordarska, kosmetolog – podolog