CENTRUM MEDYCZNE ŻYWIECKA 44

Brodawki wirusowe, których nie należy się bać!

 In Blog

Brodawki wirusowe wywoływane są przez wirus HPV. Pojawiają się u młodszych jak i starszych ludzi posiadających osłabioną odporność, często odwiedzających basen oraz tych których problemem jest nadmierna potliwość stóp. Mogą być płaskie lub mozaikowe. Bardzo często mylone są z odciskami do których są podobne. Przybierają kolor biały, żółtawy lub szaro-zielonkawy. Wirus ten szybko się rozprzestrzenia, jest zakaźny i może ulegać stanom zapalnym. Dlatego niezmiernie ważne jest usuwanie brodawek, ponieważ im starsza brodawka tym głębsze jej umiejscowienie w skórze, co z czasem może przysporzyć bolesnych problemów.

Leczenie kurzajek jest długotrwałe, wymagające samodyscypliny pacjenta oraz jego współpracy z podologiem.
Terapia brodawek wirusowych polega na stworzeniu środowiska niesprzyjającego rozwojowi wirusa, tzn. zastosować odpowiedni środek, który doprowadzi do odrzucenia zainfekowanych wirusem komórek skóry. Chorobowo zmienione miejsce można smarować azotanem srebra lub poddać krioterapii – za pomocą podtlenku azotu. Stosowana jest również elektrokoagulacja w połączeniu z farmakologią.

Najbardziej skutecznym sposobem zwalczania brodawek jest wykorzystanie lasera.

W naszej Klinice stosuje się medyczny Laser Fotona. Zabieg polega na zastosowaniu noedymowo-jagowego światła, które wnika w skórę nie naruszając jej struktury. Terapeutyczne światło przechodzi do bardzo głębokich warstw skóry przez co niszczy wirus w całym jej obszarze. Kilkukrotne naświetlanie zmiany pozwala skutecznie usunąć kurzajkę. Ilość zabiegów zależy od efektywności terapii i wielkości zmian:

  • niewielkie zmiany do 2mm – 1-2 zabiegi,

  • 2-5mm – 3-8 zabiegów,

  • >5mm – >8 zabiegów

Autor: lic. Kinga Nieć-Mordarska, kosmetolog – podolog